cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

The problem with purchasing Oculus Quest through PayPal.

daniel7654
Explorer

I have a problem. I tried to buy Oculus Quest 2 with shipping to Poland, but when I tried to pay with my debit card, the order was immediately canceled, and the money was refunded. I received advice to try using PayPal, so I did. However, after making the payment through PayPal, my order was canceled again, and I encountered a bigger issue.

In PayPal, the payment shows as 'authorization,' and my money is locked. I called PayPal support, and they told me that Meta, as the store, should mark the transaction as canceled so they can refund me. They provided me with a special message explaining everything to send to Meta and a payment reference number. I contacted Meta support and explained that I had already contacted PayPal, but they told me to contact PayPal and cancel the payment, which I can't do. I explained this in my previous email.

I'm really pressed for time to get my money back and place the order again. If anyone has had a similar issue, could you please advise me on how to best explain the situation to Meta's support so they can cancel the transaction and expedite the refund process?

1 ACCEPTED SOLUTION

Accepted Solutions

MetaQuestSupport
Community Manager
Community Manager

Hey there @daniel7654! We hope you're having a wonderful day today. We appreciate you reaching out to us regarding this issue. We just responded to your PM so that we can continue to work on this together. Hope to hear back from you soon!

If you're the author of a thread, remember to mark a reply as the Accepted Solution to help others find answers!

View solution in original post

6 REPLIES 6

MetaQuestSupport
Community Manager
Community Manager

Hey there @daniel7654! We hope you're having a wonderful day today. We appreciate you reaching out to us regarding this issue. We just responded to your PM so that we can continue to work on this together. Hope to hear back from you soon!

If you're the author of a thread, remember to mark a reply as the Accepted Solution to help others find answers!

ajka.648801
Explorer

Hej, Mam ten sam problem i tez zamawiam do Polski. Udało Ci się jakoś go rozwiązać? 

Ja zamawiałem 31 października, PayPal przeszedł ale meta zamówienie odwołała i kasa jak u kolegi wisi na payjpalu przy czym meta dezinformuje w korespondencji na temat zwrotu oraz zamęcza botami, kasa wisi na autoryzacji bot Gokul radzi nie kupować drugi raz tylko czekać na to aż zespół sprawdzi co nie działa. Ogółem żenada roku, co lepsze najtaniej w Polsce to 3299 więc nie wiem doprawdy co w temacie czy przepłacać kupić używane bo nie mogę w sklepie za swoje pieniądze kupić towaru. 

Właśnie piszę do nich wszędzie gdzie się da ale jakoś nie ma odpowiedzi nie licząc bota. Myślę, że jak klikną u siebie ręcznie tą anulacje zamówienia to dalej bede probować zamawiać z ich strony ale już za Paypala podziękuje...miło by było jednak nie czekać 30 dni zeby PayPal sam zwrócił mi te pieniądze. 

Pentoser
Explorer

Najgorsze że żona pojechała na mały urlop a my z synem sobie zamówiliśmy do ogrania nowego oculusa. Dzieciak jest srogo zawiedziony, trochę trudno mu wytłumaczyć, ciekawe po jakim czasie ktoś się pochyli nad tematem poprosiłem o instrukcję jak skutecznie dokonać zakupu na stronie i też nic. Może się nie da ? 😛 

daniel7654
Explorer

Mi się udało za którymś razem po kilku dniach złożyć zamówienie z innego konta, zamówiłem bez polskich znaków, wcześniej też próbowałem bez polskich znaków także nie wiem od czego to zależy.

Still need help?

Did this answer your question? If it didn’t, use our search to find other topics or create your own and other members of the community will help out.

If you need an agent to help with your Meta device, please contact our store support team here.

Having trouble with a Facebook or Instagram account? The best place to go for help with those accounts is the Facebook Help Center or the Instagram Help Center. This community can't help with those accounts.

Check out some popular posts here:

Getting Help from the Meta Quest Community

Tips and Tricks: Charging your Meta Quest Headset

Tips and Tricks: Help with Pairing your Meta Quest

Trouble With Facebook/Instagram Accounts?